Dagens PS

Friade stjärn-vd:ns norska innehav rusar

Hexagon rekord
Hexagons vd Ola Rollén skriver i rapporten att Q4-resultatet är "det starkaste kvartalet någonsin". (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 16 feb. 2018Publicerad: 16 feb. 2018

“Revansch för Rollén”, skriver Di i rubriken till artikeln om kursrallyt i biometribolaget Next Biometrics.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Företag och finansiering
Spela klippet

Ljusning för svenska företag – lättare att få finansiering

30 mars 2025

Mätteknikbolaget Hexagons vd Ola Rollén stod som bekant åtalad för insiderbrott – men frikändes senare av Oslo tingsrätt – i Norge med anledning av sin börsexponering i Next Biometrics, som konkurrerar med Fingerprint Cards.

I dag har alltså aktien eld i baken och var upp med som mest 12 procent på Oslobörsen, enligt Nyhetsbyrån Direkt, för att vid 10-tiden sjunka tillbaka något – kursen stod då på plus med cirka 8 procent, framgår det.

ANNONS

Bakgrunden till att Next Biometrics fått fart på Oslobörsen är att bolaget presenterar en positiv bruttomarginal i januari – det är första månaden med en positiv bruttomarginal, enligt telegrammet, och i linje med det mål som bolaget satt upp.

Hexagons vd Ola Rollén – som lät sig intervjuas efter rättsprocessen mot honom – är via sitt privata investeringsbolag Greenbridge Investment största ägare i Next Biometrics.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS