Dagens PS

Di: Aktien har blivit "en högrisktillgång"

Tidningen Affärsvärlden bjuder på två köprekommendationer och två avvakta-råd i senaste utgåvan. (Foto: TT)
Tidningen Affärsvärlden bjuder på två köprekommendationer och två avvakta-råd i senaste utgåvan. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 03 feb. 2020Publicerad: 03 feb. 2020

NP3, som bedriver fastighetsverksamhet i norra Sverige, får en säljrekommendation av Dagens industri för att substanspremien är alltför hög.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Di påpekar att aktien under fjolårets första nio månader stack iväg med 98 procent medan substansvärdet var upp bara nio procent för perioden.

”Egentligen är det synd att fastighetsaktierna och NP3 rusat som de gjort. Fastigheter har i alla tider lockat institutioner och förmöget folk med förutsägbar avkastning och hyggligt låg risk. Men med dessa höga värderingar av aktierna förbyts tyvärr lågrisktillgången i en högrisktillgång”, skriver Di som anser att alla förutom de extremt långsiktiga borde ta hem vinsten.

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Skydda dig mot bedrägerier

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS