Dagens PS

Anrika Rottneros varslar efter vinstvarningen

Rottneros
Rottneros varslar 47 anställda efter förra veckans vinstvarning. Bilden är från Rottneros bruk. (Foto: Pressbild)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 25 mars 2025Publicerad: 25 mars 2025

Först kom vinstvarningen och nu följer Rottneros, listat på Stockholmsbörsens Mid Cap, upp med ett varsel. “Trista besked”, säger koncernchefen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Rottneros gick ut med sin vinstvarning förra veckan på grund av högre råvarupriser, en vikande efterfrågan och en svagare dollarkurs.

Nu varslar koncernen 47 anställda om uppsägning, de flesta på Rottneros Bruk i Sunne, enligt ett pressmeddelande.

ANNONS

“Behöver göra en snabb inbromsning”

“Det är trista besked vi måste gå ut med till våra duktiga anställda i dag. Tyvärr behöver vi göra en snabb inbromsning för att kunna dra nytta av våra investeringar när marknaden vänder”, säger koncernchefen Lennart Eberleh.

Enligt företaget ökade vedpriserna med 15 procent i fjol vid sidan av fortsatt höga elpriser.

Rottneros (börskurs), som är ett exportberoende bolag, är även hårt drabbat av den fallande dollarkursen och bolaget konstaterar att priset på svensk, mekanisk massa inte har kunnat stå sig i konkurrensen på världsmarknaden, vilket fått försäljningen att gå ner.

Nu ska alla på Rottneros informeras

“Eftersom det är på Rottneros Bruk vi producerar mekanisk massa blir det tyvärr där de största neddragningarna behöver göras. De stora investeringar vi gjort i bruket under de två senaste åren visar att vi långsiktigt har en framtidstro. Det finns en stark marknad för högkvalitativ massa till kartong i världen, men just nu står alla parametrar fel för att vi ska kunna producera till konkurrenskraftiga priser”, säger Lennart Eberleh.

Under onsdagen ska alla medarbetare på företaget få besked om varslen. Därefter väntar förhandlingar med berörda fackförbund.

ANNONS

Läs även: Branschspecial: Papper och skogsindustri – här är bolagen Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS