Värdet i Polestar-aktien, listad i New York, är nu nere på en nivå i handeln som gör att dess existens på nytt riskerar att ifrågasättas.
Aktien i Polestar hotad igen efter ny kursflopp


Mest läst i kategorin
Sedan i torsdags handlas Polestar-aktien under en dollar på den amerikanska börsen.
När det hände i somras kom beskedet från Nasdaq i New York att bolaget inte uppfyllde kravet på en lägsta köpkurs.
Det här berättar Göteborgs-Posten och konstaterar att det är Trumps tullpolitik som denna gång skjuter biltillverkarens aktie i sank.
Polestar fortfarande under en dollar
Innan börsen på Wall Street öppnade i går, tisdag, uppgick företagets börsvärde till mindre än 2 miljarder dollar, framgår det, och även om aktien ryckte upp sig något under gårdagens handel skvalpar värdet fortfarande under en dollar.
Det är där spärren går, vid en dollar, och när samma förhållande uppstod i somras lyckades Polestar vända på kuttingen. Aktien handlades över en dollar tio dagar i följd och det fick dramatiken att lägga sig. Bolaget uppfyllde åter minimikravet, berättar GP.
“Någon omedelbar effekt av brottet mot Nasdaqs noteringsregel fanns inte heller: Polestar hade till början av 2025 på sig att uppfylla kraven och därefter ytterligare 180 kalenderdagar på sig”, skriver tidningen.
Bolaget tonar ned risken för aktien
Theo Kjellberg, pressansvarig på Polestar, hänvisar till det förra påpekandet från Nasdaq och understryker i artikeln att det är efter 30 dagars handel med en kurs som understiger en dollar som Nasdaq utfärdar en varning.
På ett år har Polestars aktie fallit med omkring 38 procent.
Läs även: Sämsta bilen i besiktningen – är din med? Dagens PS
Det var då: Lysande börsdebut för Polestar i New York Dagens PS

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.