Dagens PS

AFV bjuder på köp- och säljtips

Nobia får ett neutralt råd av experterna på SvD Börsplus. (Foto: TT)
Nobia får ett neutralt råd av experterna på SvD Börsplus. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 06 sep. 2018Publicerad: 06 sep. 2018

Affärsvärlden rekommenderar köp av MQ och Bulten i den senaste utgåvan. Tidningen ger säljråd för Stillfront och Boliden.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Företag och finansiering
Spela klippet

Ljusning för svenska företag – lättare att få finansiering

30 mars 2025

Förvärvsbygget Stillfront växer snabbt inom höglönsamma gratisspel. Kombinationen av ung affärsmodell, ett färskt jätteförvärv och avsaknaden av uppenbar aktierabatt gör dock att osäkerheten är för stor, bedömer Affärsvärlden. Tidningen ger säljråd med riktkurs 130 kronor på ett års sikt, där aktien då kan börja övervägas som ett spekulativt köp.

MQ tillhör bottenskiktet bland börsens hårt pressade klädhandlare. Med en ny rutinerad ledning i kombination med en rekordlåg värdering lockar det Affärsvärlden till att försöka bottenfiska och rekommendera köp aktien.

ANNONS

Gruvaktier har fallit brant under sommaren. Än är det för tidigt att hoppas på en vändning uppåt, bedömer Affärsvärlden som ansluter sig till pessimisterna. Tidningen ger säljråd för Boliden och rådet att köpa tillbaka vid nivåerna kring 208 kronor.

Fordonsunderleverantören Bulten är åter i en stark tillväxtfas och snart följer även en förbättring av rörelsemarginalen. Det är ett bra läge att utnyttja kurssvackan, anser tidningen som ger köpråd med riktkursen 125 kronor på ett års sikt.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]