När ABB släppte sin rapport på torsdagsmorgonen så var det inte bara kvartalssiffrorna som presenterades. Det bjöds också på nyheten att ett nytt bolag ska sättas på börsen.
ABB sätter nytt bolag på börsen: "Högpresterare"


Mest läst i kategorin
“Vi har också beslutat att initiera förberedelserna för att knoppa av vår division Robotics och börsnotera den som ett separat och renodlat robotikbolag”, meddelar vd Morten Wierod.
“Kommer stödja värdeskapande”
ABB Robotics beskrivs ha en global marknadsposition som nummer två med intäkter på 2,3 miljarder dollar under 2024, och skulle som högpresterare i sin bransch gynnas av att jämföras direkt med liknande bolag.
“Vidare är synergierna mellan ABB Robotics-verksamheten och de övriga ABB-divisionerna begränsade, och de har olika efterfråge- och marknadsmönster”, skriver ABB:s vd och konstaterar;
“Vi är övertygade om att det kommer att stödja värdeskapandet inom båda enheterna och nu är en bra tidpunkt både för ABB och Robotics-verksamheten.”
Entrén på börsen är tänkt att ske andra kvartalet 2026 uppger ABB (börskurs ABB).
Senaste nytt
Ned på börsen i år
Själva rapporten då? Jo den var av det positivare slaget.
“Alla våra affärsområden överträffade våra ursprungliga förväntningar med en stark avslutning på kvartalet. Ytterligare marginalstöd kom från en realisationsvinst kopplad till en fastighetsförsäljning som lyfte lönsamheten med cirka 170 baspunkter”, skriver Morten Wierod.
Vill du få fler nyheter som denna från Dagens PS? Prenumerera på våra nyhetsbrev.
ABB:s aktie är ned drygt 16 procent på börsen i år men dagens rapport kanske kan ge en skjuts uppåt. Det tror i alla fall analyshuset Citi.
“Den föreslagna avknoppningen av Robotics, bibehållen helårsguidning och kommentarer om fortsatt starkt sentiment inom datacenter bör sammantaget inge förtroende”, skriver Citi i en kommentar enligt Placera.
Läs mer:
ABB gör ny miljardsatsning på USA – Dagens PS
Köpläge i Investor-bolaget: “Äntligen dags att plocka upp stjärnan” – Dagens PS

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.