

Sverige Att ta igen förlorad sömn är svårare än man trott. Att få för lite sömn under en period är en brist som samlas i kroppen. Det krävs mycket vila för att återhämta sig.
- Tidigare har man trott att om man hoppar över sömnen en natt så kan man ta igen det. Men det här visar att man inte tar igen sömn på samma sätt som man tidigare trodde, säger Torbjörn Åkerstedt, professor på Karolinska institutets sömnforskningsinstitut, till SvD.
En amerikansk studie visar att effekterna av sömnbrist fördröjs och inte kommer förrän flera timmar efter att man vaknat.
- Människor måste bli mer medvetna om det här. Folk är ofta förvånade över att de är så pigga på förmiddagen, även om de har sovit för lite. De förstår inte att trötthetseffekterna kommer mycket senare.
Åkerstedt rekommenderar minst sju timmars sömn per dygn, att man sover nattetid och undviker långa perioder av vakenhet för att förhindra sömnbrist.