SLIPP SURFA PÅ 100 SAJTER
Textstorlek

Förtroendekris: "Volvos styrelse lurade facket"

Läs även:Företag
En förtroendekris har blossat upp för Volvos ledning och styrelse. "Facket har blivit förda bakom ljuset", säger Peter Thelin, delägare i Brummer & Partners och förvaltare av Zenitfonden, i Dagens Industri.

Företag Peter Thelin, vars hedgefond äger 1,4 miljoner aktier i Volvo, är starkt kritisk till att fordonstillverkaren AB Volvo väljer att dela ut 4 miljarder kronor till aktieägarna, trots neddragningar och katastrofsiffror.

"Det känns som om företagsledningen saknar kontroll över verksamheten", dundrar han i tidningen.

Fackets representant i styrelsen Olle Ludvigsson försvarar sitt beslut att stödja utdelningen med att det är "en fördel för Volvo att ha långsiktiga stabila ägare". Dessa kräver utdelning, menar han.

Enligt Peter Thelin är detta rent nonsens och enligt honom står det klart att facket blivit fört bakom ljuset av styrelsen med ordförande Finn Johnsson i spetsen.

"Om en utdelning leder till att Volvo blir tvunget att låna för 10 procent eller mer för att finansiera den och kanske senare genomföra en nyemission är det bättre att ställa in utdelningen", säger fondchefen till DI.

Han får medhåll i artikeln av riskkapitalisten Christer Gardell, vars fond Cevian kontrollerar 2,2 procent av aktierna och 5,5 procent av rösterna i AB Volvo. Enligt honom vilar styrelsens ansvar tungt i utdelningsfrågor.

"Vi hade inte blivit förvånade om styrelsen valt en mer försiktigt utdelningspolitik under det osäkra läge som råder", säger Gardell.

Leif Holmqvist, vd för Clepa, som är en organisation för underleverantörer till fordonsindustrin, tycker att Volvoledningen agerat felaktigt både i frågan om bonusar och utdelning till aktieägarna.

"Volvoledningen verkar inte leva i samma verklighet som alla andra", säger han och ifrågasätter chefernas "politiska och pedagogiska förmåga".

"Volvo hade varit i en starkare position om bolaget hade halverat den senaste aktieutdelningen", säger Holmqvist till DI.

Dagens Industris reporter Jan Wäingelin konstaterar i en kommentar att Volvo hade behövt de 4 miljarder som delats ut till aktieägarna. Enligt hans källor var det Industrivärden som drev kravet på utdelning. I styrelsen för Industrivärden sitter Volvos styrelseordförande Finn Johnsson. När beslutet togs satt även Industrivärdens ordförande Tom Hedelius i Industrivärdens styrelse (nu ersatt av Industrivärdens vd Anders Nyrén.

Volvo-chefen Leif Johansson sitter i styrelsen för skogsjätten SCA på mandat från Industrivärden, skriver Jan Wäingelin och avslutar:

"Det sägs att aktioner från de anställda mot Volvoledningen med Leif Johansson i spetsen är att vänta i denna vecka. Då får vi sannolikt svar på frågan om Leif Johansson har koll på läget."

PÅ FÖRSTASIDAN JUST NU

"HQ har en köpare"

Bank Finansinspektionen uppges ha tagit emot en ansökan om ägarprövning av HQ Bank.
Omröstning | Tror du att FI kommer att rädda HQ Bank?

Senaste nytt: Dahlbo sålde aktier innan raset

Bank Aktiespararna misstänker Öresunds sparkade vd för insiderhandel.

"Märkligt att höja räntan"

analys TCO:s chefsekonom Göran Zettergren ifrågasätter starkt Riksbankens räntehöjning. Återhämtningen i Sverige och globalt är "mycket skör", säger han i en intervju med di.se.

Lanvin designar åt H & M

Mode Modehuset Lanvins konstnärlige ledare Alber Elbaz och herrklädesdesigner Lucas Ossendrijver är Hennes & Mauritz nya gästdesigners.

Hemligt mejl avslöjar SD:s reklamtaktik

Reklam "Att etablissemanget skäller på oss är bra", skriver partiledaren Jimmie Åkesson i ett internt mejl.

Telia vann delseger om bredband

Ekonomi Telia Sonera vann på torsdagen en delseger i den segdragna tvisten om huruvida bolaget missbrukat sin dominerande ställning på bredband via kopparnätet (ADSL).

"Whistlerblowers" får 275 miljoner

Pengar De slog larm och anmälde sin arbetsgivare till polisen. Nu får de fem "tjallarna" dela på 275 miljoner kronor, uppger nyhetsbyrån AP.

"Alldeles för tidigt ropa hej i skogen"

Börs Aktiehandeln i Holmen och Stora Enso har stoppats på Stockholmsbörsen, rapporterar SR Östergötland. Men Stora Enso dementerar uppgifterna om en strukturaffär och enligt VA:s Börsbloggen är det "för tidigt att ropa hej i skogen".

Professor: Tacka Göran för den svenska succén

analys Finansminister Anders Borg har skött sig väl under finanskrisen. Men det är Göran Persson vi ska tacka för svenska ekonomin, skriver John Hassler, professor i makroekonomi vid Stockholms universitet, i en krönika i Affärsvärlden.

Finansmannen i rätten: "Nu ska jag till Sturehof"

Lag & rätt För några år sedan gjorde han sig ett namn på Stureplan när han korkade upp en 75.000-kronors skumpa. I går satt Bernhard von der Osten-Sacken i tingsrätten åtalad för grovt skattebrott.

Riksbanken höjer räntan

Räntor Reporäntan höjs med 0,25 procentenheter. Det beskedet lämnade Riksbanken på torsdagsförmiddagen.

DI: Oväntad köpare tar över HQ Bank

Affärer Likvidatorn Björn Reise väntas på torsdagen hålla presskonferens för att presentera en affär. Och det är en oväntad köpare, skriver Dagens Industri.

Nedåt på Stockholmsbörsen

Börs Torsdagen slutade på minus för Stockholmsbörsen, efter onsdagens lättnadsrally.

Supermiljöpremie säljer bilar i Kina

Ekonomi Bilförsäljningen i Kina, världens största fordonsmarknad, ökade i augusti med mer än 50 procent jämfört med samma månad förra året, rapporterar statliga medier.

Bostäder tar fart: "Köpare och säljares marknad"

Bostad Trots räntehöjningar, val och ett nytt bolånetak är bostadsmarknaden i full gång efter sommaren. Men köparna är mer försiktiga, menar Jeanetta Gustafsdotter, vd för Mäklarsamfundet, enligt Dagens Industri.

"Helt vilt" - här är Apples nya produkter

Bildspecial Apples vd Steve Jobs presenterade på onsdagskvällen en rad nya produkter. Här är alla bilder!

Generationsskifte på Nordic Capital

Folk Det sker just nu ett generationsskifte på riskkapitalbolaget Nordic Capital. Grundarna kliver ned från ledarrollerna och rodret tas över av två medarbetare, enligt Dagens Industri.

VA: Köp Hexagon och Cardo

Aktietips Köp Hexagon och Cardo men sälj Bilia. De rekommendationerna ger Veckans Affärer i torsdagens tidning.

Kraftigt upp på Wall Street

Wall Street Oväntat starka konjunktursiffror på onsdagen lyfte New York-börserna till den högsta nivån på åtta veckor.
DiggFacebookStumbleUponreddit Pushadel.icio.usMa.gnoliaTipsa andra om den här artikelnUtskriftsvänlig version
Delårsrapporten från Volvo den 24 april visade svaga siffror. På bilden koncernchef Leif Johansson. (Foto: Adam Ihse / Scanpix)
BILDSPECIAL
NYHETSBILDER
1|2|3|4|5|6|7|8|9
FEATURE

SpelVinst för dataspelsbranschen

Spel För första gången på flera år gick dataspelsföretagen i Sverige sammantaget med vinst i fjol.

ModeLanvin designar åt H & M

Mode Modehuset Lanvins konstnärlige ledare Alber Elbaz och herrklädesdesigner Lucas Ossendrijver är Hennes & Mauritz nya gästdesigners.

KarriärSveriges 10 bäst betalda yrken - hur ligger du till?

Karriär Här är jobben där du tjänar storkovan. Hur ligger du själv till?

PrylarSamsungs Ipad-dödare här

Prylar I dag slogs portarna upp för IFA-mässan i Berlin. En av nyheterna är Samsungs Ipad-utmanare Galaxy Tab.

MotorFerrari återkallar brandfarlig 458

Motor Ferrari har kommit fram till att ett brandfarligt klister inte gör sig i supersportbilar. Över 1.200 exemplar av 458 Italia återkallas efter brandolyckor runtom i världen.

PS TVTV4 sänder SD:s reklamfilm

PS TV TV4 ska sända Sverigedemokraternas reklamfilm, sedan vissa delar av filmen har redigerats om. Se filmen här!

MediaEkwall: "Städare lurade hela världspressen"

Media Den lapp som påstås ha avslöjat hela Skottlands taktik i fotboll kan ha varit ett skämt från en lustig Råsunda-städare, skriver Patrick Ekwall på sin blogg, enligt Dagens Media.

BildspecialForbes: Världens bäst betalda tennisstjärnor

Bildspecial Sorry, Robin Söderling! När tidningen Forbes rankar världens tio bäst betalda tennisspelare finns inte en svensk så långt ögat kan nå.
VCW AKTIETIPS
GALLERI ZETTERLING
NYHETSBILDER
1|2|3|4|5|6|7|8
FEATURE

PolitikÖstros portas av SCA

Politik Socialdemokraternas toppnamn Thomas Östros får kalla handen av SCA. Oppositionens tilltänkte finansminister stoppas från att genomföra ett planerat besök på fabriken i Falkenberg.

SverigeProtest mot kungens älgexport

Sverige Föreningen Djurvänner i Jämtland protesterar mot att det svenska hovet vill skicka älgar från Moose Garden i Orrviken som present till det thailändska hovet.

ResorVärldens farligaste badplatser

Resor Känner man inte till området kan det vara klokt att tänka till en extra gång innan man kastar sig i ut vattnet. Speciellt om du är på någon av de här platserna.

PrylarIpad-utmanare i 3D snart här

Prylar Koreanska I-station har kombinerat årets två största pryltrender - 3D och tablet.

PSsstAntikrundans största fynd: "Väldigt mycket pengar"

PSsst Experterna i tårar över loppisfyndet. "Tavlan visade sig vara värd väldigt, väldigt, väldigt mycket pengar."

FilmFilmuthyrning på Youtube - så mycket kostar det

Film Google befinner just nu i förhandlingar med Hollywood om en ny filmuthyrningstjänst. Redan i slutet av året kan det bli möjligt att titta på långfilm via Youtube, rapporterar Financial Times.

ResorFölj med hem till Elvis - rundtur i förtrollad värld

Resor Följ med PS RESOR på en guidad rundtur genom amerikanska Södern. "Kitschigt så det räcker", skriver Nils Hansson i DN Söndag.

ByggByggbråk i New York - Empire-ägare rasande

Bygg I onsdags godkändes det bygge som fått Empire State Buildings ägare att se rött. Den nya byggnaden kommer att resa sig 365 meter över marken, enligt Aftonbladet.
PS PARTNERS
[Alt-Text] [Alt-Text] [Alt-Text]